Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie
Msze Święte
- w niedzielę: 6:30, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00
(Lipiec i Sierpień: 6:30, 8:30, 10:00, 11:30, 20:00) - w święta zniesione: 6:30, 8:30, 16:30, 18:00
- w tygodniu: 6:30, 7:00, 18:00
(Adwent: 6:30, 18:00; Lipiec i Sierpień: 6:30, 18:00)
Aktualności

Zapraszamy na pielgrzymi szlak 1 kwietnia 2025, 17:28
Z naszej parafii organizowane są następujące wyjazdy:
Pielgrzymka do Gruzji w dniach 11-18 czerwca 2025r. koszy 6 tys zł (w tym przeloty, autobusy, wyżywienie i wstępy).
Wyjazd wypoczynkowy w Alpy austriacko-szwajcarskie w dniach 17-24 sierpnia. Koszt 3600zł. W cenie: przejazd, pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje), noclegi i bilety na kolejki wysokogórskie i autobusy miejscowe.
Wyjazd do Kudowy, Duszników Zdroju i Skalnego Miasta w Czechach w dniach 9-11 maja 2025r. Cena przejazdu, noclegów z wyżywieniem i wstępów 800zł. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
Program Pielgrzymki do Gruzji
1. DZIEŃ. WYLOT – KUTAISI
Dystans: lot + 24 km • Posiłki w cenie: kolacja
Wyjazd z parafii św. Stanisława w Andrychowie do Katowic w godzinach popołudniowych. Przylot liniami Wizz Air na lotnisko w Kutaisi. Spotkanie z kierowcą – pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny (w zależności od godziny przylotu wszystkich uczestników możliwe krótkie zwiedzanie miasta). Kolacja. Nocleg w hotelu w Kutaisi.
2. DZIEŃ. KUTAISI – SWANETIA
Dystans: 220 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu zwiedzimy Kutaisi, jedno z najstarszych miast świata (XVII–XV w. p.n.e.), w starożytności zwane Ai, do którego według greckiej mitologii Jazon z Argonautami przybył po złote runo. Zobaczymy słynną fontannę Kolchidy, teatr i futurystyczny budynek parlamentu. Zajrzymy na Zielony Bazar, gdzie lokalni rolnicy, rzemieślnicy i winiarze oferują domowej roboty gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, zioła, przyprawy i typowe dla kaukaskich targowisk „mydło i powidło”. Z lunchem na trasie przejazd do regionu Swanetii na Wielkim Kaukazie. Podążymy z nurtem rzeki Enguri (Inguri), wzdłuż której znajdziemy wiele kapitalnych punktów widokowych – zatrzymamy się przy imponującej zaporze Enguri i w innych miejscach z pięknym pejzażem rzeki, wodospadów tryskających z niemal pionowych ścian, krętych dróg i pnących się coraz wyżej gór ze śnieżnymi czapami. Malowniczym szlakiem dotrzemy do Mestii, stolicy regionu. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Mestii.
3. DZIEŃ. MESTIA – USZGULI
Dystans: 47 km + trekking •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu niewymagający trekking z Mestii do lodowca Chaaladi (ok. 3,5 godz.). Powrót do Mestii na lunch i zwiedzanie Swaneckiego Muzeum Historii i Etnografii. Następnie ruszymy na wyprawę 4×4 do Uszguli (±2100 m n.p.m.), zespołu górskich osad u podnóża majestatycznej Szchary (5193 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gruzji. Po drodze, za przełęczą Ughviri i serpentyną kaukaskich zakrętów, zatrzymamy się przy Baszcie Miłości, owianej legendą o nieszczęśliwie zakochanej parze. W Uszguli zobaczymy średniowieczne domy machubi z wieżami obronnymi, cerkwie i inne zabytki. Chętni będą mogli zwiedzić lokalne muzeum etnograficzne (bilet wstępu ok. 25 GEL/os). Na suprę, tradycyjną gruzińską biesiadę z pysznym jedzeniem i winem zajrzymy do zaprzyjaźnionych gospodarzy. Będzie to też doskonała okazja, by bliżej poznać lokalną codzienność i kulturę gruzińskich górali. Nocleg w guesthousie w Uszguli.
4. DZIEŃ. SWANETIA – KUTAISI
Dystans: 308 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu pożegnamy się ze Swanetią i obierzemy kurs na Kutaisi. Zwiedzanie największej elektrowni wodnej na Kaukazie – Enguri. Po drodze zrobimy również przerwę na wczesną obiadokolację. Na szlaku zatrzymamy się w wiosce etnograficznej SisaTura, gdzie zwiedzimy skansen i poznamy historię, architekturę, kulinaria i tradycje regionu Megrelii, które różnią się od typowo gruzińskich. W pobliskim Zugdidi zobaczymy z kolei pałac Dadianich, dawną siedzibę książąt Megrelii, w którym przechowywana jest jedna z masek pośmiertnych Napoleona Bonaparte. Przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu w Kutaisi.
5. DZIEŃ. KUTAISI-TBILISI
Dystans: 200 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu przejazd do Tbilisi. Na trasie odwiedzimy domową winnicę, w której zapoznamy się z gruzińską technologią produkcji wina. Będą nas czekać pyszności gruzińskiego stołu, wino z kwewri, toasty tamady i magiczna atmosfera kaukaskiej gościnności. Degustacja wina i obiadokolacja. Po przyjeździe do Tbilisi zakwaterowanie w hotelu, czas wolny i nocleg.
6. DZIEŃ. TBILISI CITY TOUR
Dystans: 10 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie stolicy Gruzji zaczniemy od cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową na wzgórze Sololaki z potężną twierdzą Narikala (VI–VIII w.), pomnikiem Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i piękną panoramą miasta. Spacerem wzdłuż murów fortecy dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, gdzie odkryjemy siarkowy wodospad Leghvtakhevi, kolorowe domy na skałach i słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Lunch. Podczas dalszej wędrówki urokliwą starówką Tbilisi zobaczymy rzeźbę tamady, cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Dalej przejdziemy przez futurystyczny most Pokoju nad rzeką Mtkwari, po czym wrócimy do hotelu na krótki relaks. Wieczorem przejazd reprezentacyjną aleją Rustawelego z licznymi zabytkami do lokalnej restauracji na suprę – tradycyjną gruzińską biesiadę z pysznym jedzeniem, wybornym winem z kwewri, magią poetyckich toastów tamady, ludowych tańców i muzyki na żywo. Powrót do hotelu na nocleg.
7. DZIEŃ. GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA
Dystans: 306 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu całodniowa eskapada Gruzińską Drogą Wojenną, jedną z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Na starożytnym szlaku zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), zatrzymamy się w punkcie widokowym nad pięknym rezerwuarem Zhinvali i zobaczymy trawertynowe źródło pod Almasiani. Lunch na trasie. Kaukaskimi serpentynami dotrzemy następnie do Stepancmindy – tu przesiądziemy się do lokalnych aut 4×4, by krętą, stromą drogą wjechać do położonej 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy Gergeti, XIV w.). Roztacza się stąd oszałamiający widok na miasto i okoliczne szczyty, w tym majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji, raz po raz skrytą za kapryśnymi chmurami. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Gudauri. Na skraju wzniesienia z niesamowitą panoramą doliny obejrzymy modernistyczny pomnik, przedstawiający byłe republiki radzieckie, gruzińską królową Tamar i fragment narodowego poematu Shoty Rustawelego „Rycerz w tygrysiej skórze”. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
8. DZIEŃ. TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI
Dystans: 220 km •
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu obierzemy kurs na zachód Gruzji, odkrywając po drodze wspaniałe zabytki. Najpierw pojedziemy do Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji
i perły architektury sakralnej (UNESCO). Stromą szosą dotrzemy do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy panoramę miasta i styku głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety zwiedzimy Sweticchoweli (XI w.), najważniejszą gruzińską katedrę z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi sakraliami. Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i licznych stoisk z pamiątkami.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE |
Z Mcchety ruszymy w dalszą drogę, mijając tereny, gdzie w 2008 r. rozciągał się front wojenny. Po obu stronach drogi zauważymy postawione przez gruziński Caritas domki dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej (do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km!). Następnie zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Z kolei w pobliskim mieście Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), chętni będą mogli zwiedzić muzeum poświęcone radzieckiemu dyktatorowi. Stąd ruszymy w kierunku Kutaisi przez przełęcz Suramską, która symbolicznie oddziela wschodnią i zachodnią Gruzję. Obiadokolacja na trasie. Transfer na lotnisko. Lot powrotny liniami Wizz Air zgodnie z rozkładem.* Powrót do parafii w godzinach nocnych.
* Program może nieco różnić się od podanego w zależności od godziny wylotu z Kutaisi.
Ks. Stanisław Cader, 34-325 Łodygowice ul. Nad Żylicą 2
- Tel. 603-586-536(sms) stca@poczta.onet.pl
- nr rachunku zł.: 53103000190109851804280751
Wpłata przy zapisie 2000zł. Dolary do 30.04.2025,
(w nowych nominałach).
Kontakt i zapisy do wyczerpania miejsc ze względu na gwarantowaną cenę przelotu do kilkunastu dni.
W cenie:
- bagaż podręczny 40x25x20 i bagaż rejestrowany 20kg
- transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowane auta 4×4),
- noclegi w hotelach 3* w Kutaisi, Mestii, Tbilisi (pokoje 2/3-os. z łazienkami),
- wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem),
- off-road przez bezdroża Kaukazu,
- trekkingi zgodnie z programem,
- udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
- degustacja gruzińskiego wina i czaczy,
- wejścia biletowane do zwiedzanych atrakcji,
- wizyty na lokalnych bazarach,
- zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów,
- spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
- lokalny koloryt i kultura,
- kameralna grupa,
- zwiedzanie zgodnie z programem,
- opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika,
- ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż
Nieujęte w cenie:
- usługi bagażowe w hotelach,
- zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. ok. 160 USD/os.),
- lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
- biletowane atrakcje fakultatywne,
- aktywności i transfery w czasie wolnym,
- opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
- zwyczajowe napiwki,
- koszty pamiątek i wydatków osobistych,
- usługi nieujęte w programie wycieczki